שלטון החוק ועצמאות מערכת המשפט

שלטון החוק ועצמאות מערכת המשפט

עצמאות מערכת המשפט צריכה להיות בקונצנזוס ומחוץ לוויכוח הפוליטי בין ימין לשמאל. כך גם קובע חוק יסוד השפיטה כי "בענייני שפיטה אין מרות על מי שבידו סמכות השפיטה, זולת מרותו של הדין".

"ובמדינתנו פנימה יהיה הצדק השליט העליון, השליט גם על שליטיה" אמר מנחם בגין והוסיף כי "המשפט הבלתי תלוי הוא למעשה המבצר האחרון של חירות האדם בימינו. בנפול מבצר המשפט, אין עוד מציל לאדם הנשחק בין אבני הרחיים של השלטון". כך אנחנו גם מצטטים פסוקים שמלווים אותנו אלפי שנים: "לֹא-תַעֲשׂוּ עָוֶל, בַּמִּשְׁפָּט, בַּמִּדָּה, בַּמִּשְׁקָל וּבַמְּשׂוּרָה. מֹאזְנֵי צֶדֶק אַבְנֵי-צֶדֶק, אֵיפַת צֶדֶק וְהִין צֶדֶק יִהְיֶה לָכֶם."

שלטון החוק ועצמאות מערכת המשפט – אלו הם שני אבני יסוד של מדינת ישראל, בלעדיהן לא תשמרנה זכויותיו של הפרט מול השלטון, לא יתקיים משפט צדק ללא מורא או משוא פנים ולא יישמר האיזון בין ערכיה של ישראל כמדינת העם היהודי עם שוויון לכולם.

עצמאות מערכת המשפט צריכה להיות בקונצנזוס ומחוץ לוויכוח הפוליטי בין ימין לשמאל. כך גם קובע חוק יסוד השפיטה כי "בענייני שפיטה אין מרות על מי שבידו סמכות השפיטה, זולת מרותו של הדין". היום אנו עדים לתהליכים של שחיקת הדמוקרטיה ולרצף של מהלכים וחוקים, באמצעותם מבקשת הממשלה הנוכחית לפגוע בעצמאות מערכת המשפט ולהכפיף את השופטים לחסדי הפוליטיקאים.

לא מדובר בויכוח ענייני ולגיטימי, גם לי כשרת משפטים היו לעיתים מחלוקות עם נשיא בית המשפט העליון. מדובר בהליך מכוון, בו מי שרוצה סיפוח מעוניין להחליש את בית המשפט העליון מסיבות אידיאולוגיות, בהיותו המבצר האחרון של הדמוקרטיה הישראלית השומר על ערכיה של ישראל בהתנהלותה ביהודה ושומרון. כל אזרח ישראלי, בלי קשר לעמדותיו הפוליטיות, צריך לדעת שבית משפט חזק זה גם האינטרס האישי שלו, בג"צ הוא הכתובת לכל אזרח שזכויותיו נפגעות, זהו הגוף שיגן עליו מול השלטון.  

לא פחות חשוב, עצמאות בתי המשפט בישראל ידועה ומוערכת בעולם כולו. כשהעולם מנסה להתערב או להעמיד לדין את חיילי ומפקדי צה״ל, זהו השכפ״ץ המשפטי שלהם. פגיעה בעצמאות בג"צ בארץ היא פגיעה ישירה בהגנה על מפקדי צה״ל בחו"ל.

הברית הפוליטית בין הבית היהודי וראש הממשלה פועלת כתנועת מלקחיים, בה כל צד מסיבותיו מעוניין בהחלשת מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט. המניע האידיאולוגי של הבית היהודי בתחום הזה, משרת את ראש הממשלה שרוצה לשחוק את הלגיטימיות של המשטרה והפרקליטות, שעה שהם עומדים בפני רגע ההכרעה בפרשות השחיתות הקשורות אליו. את המחיר נשלם כולנו.

מול מסכת המתקפות הללו, מול הנהגה צינית או מיעוט קיצוני המבקשים לשנות את פניה של ישראל וערכיה, ערכי מגילת העצמאות, צריך להתייצב הרוב המתון ולומר: עד כאן! כשמבקשים לטעון שמערכות אכיפת החוק והמשפט מופעלות על ידי השמאל כדי לייצר להן דה-לגיטימציה, עלינו לומר – שישראל היא מדינת חוק, בה כולם כפופים לו ואין אדם מעל החוק.

אפשר לבקר את החלטות בית המשפט באופן ענייני, אבל צריך לכבד אותן ואסור בתכלית האיסור להאשים אותו באנטי ציוניות או בשת"פ עם האויב. בישראל קמה מערכת משפט מפוארת ששומרת על זכויות הפרט של כל אחד מאתנו. זוהי בין היתר עוצמתה הפנימית של ישראל וצריך לשמור עליה.