חזון מדיני

חזון מדיני

האמת היא ש-'שתי מדינות לשני עמים' זו לא האידיאולוגיה שלי. החזון שלי עוסק בנו, במדינת ישראל וביעד הלאומי שלנו - מדינת הלאום של העם היהודי שיש בה שוויון לכל האזרחים, מדינה בטוחה בארץ ישראל. זאת הציונות, זאת מגילת העצמאות.

מדינה יהודית ודמוקרטית - זה היעד שעלינו לסמן בווייז הלאומי שיהיה למצפן בכל צומת הכרעות לאומיות.

כדי לשמור על היעד הזה עלינו לשמור תמיד על רוב יהודי במדינת ישראל. מיליונים של פלשתינים החיים ביהודה ושומרון והסכסוך הנמשך איתם מחייב אותנו להכריע האם אנחנו מעדיפים מדינה אחת על כל ארץ ישראל, שלא יהיה בה רוב יהודי והתמשכות סכסוך הדמים בין העמים , או שמירה על מדינת ישראל עם רוב יהודי, על חלק מארץ ישראל.

לכן, עצירה בתחנת ההיפרדות ממיליוני הפלשתינים שביהודה ושומרון הכרחית כדי לשמור על מדינה יהודית קודם כל. זה בפשטות האינטרס הישראלי - מדינה יהודית, דמוקרטית ובטוחה, עם גבול מוכר ובר הגנה, ללא קשר לשאלה מה הפלשתינים רוצים.

הסכם או מהלכים חד-צדדיים

הסכם שלום שמסיים את הסכסוך וששומר על האינטרסים שלנו - עדיף. המשמעות לישראל היא חיץ וגבול ששומר על גושי ההתיישבות והמקומות הקדושים החשובים לנו בישראל, הסדרי ביטחון במדינה פלשתינית מפורזת ומחיקת כלל הדרישות והתביעות מאיתנו. הבונוס הגדול הוא נורמליזציה מיידית ואוטומטית עם מדינות ערב ומדינות מוסלמיות.

ברור שגם אם ייחתם, ייקח זמן עד שיתורגם למציאות, אבל חשוב לפעול, לקדם אותו ולקבוע מהם העקרונות שחשוב לנו לשמור במסגרתו. אם לא ניתן יהיה להשיגו, נתקדם לעבר היעד בצעדים משלנו.     

עקרון שתי מדינות הלאום

מאחר ומדובר בסכסוך לאומי בין שתי תנועות לאומיות - הציונות שהקימה את מדינת ישראל בזכות וברשות כמדינת העם היהודי ומצד שני התנועה הלאומית הפלשתינית – הפתרון הוא של שתי מדינות לשני עמים, כשכל מדינה נותנת פתרון לאומי לעם אחר. זה גם היה הפתרון לסכסוך היהודי-ערבי בארץ ישראל  עוד לפני  הקמת מדינת ישראל. זאת ההחלטה שבעקבותיה רקד הישוב היהודי כולו, אחרי ספירת קולות ה- yes/no בעצרת האומות המאוחדות בכ"ט בנובמבר, שקבעה כי בארץ ישראל תקום מדינה יהודית, כשלצידה תקום גם מדינה ערבית - ובעצם, שתי מדינות לשני עמים. ההבדל הוא שאז שמחנו בחלקנו ובעצם האפשרות ההיסטורית להקים מדינה משלנו. זה צריך להיות העיקר גם היום.

עקרון שתי מדינות הלאום משמעותו שלא תהיה זכות שיבה לפליטים פלשתינים לישראל.

כפי שישראל היא הפתרון הלאומי לעם היהודי כולו, כך המדינה הפלשתינית היא הפיתרון המלא לעם הפלשתיני כולו, כולל הפליטים הפלשתינים ולכן לא תהיה להם זכות שיבה לישראל. בנוסף ועל בסיס אותו עיקרון, אזרחי ישראל הערבים, הם אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל אבל כל שאיפה לאומית ערבית/פלשתינית אם יש להם, לא תתממש בישראל שהיא מדינת הלאום היהודי.

שמירה על האינטרסים הישראליים היא קריטית - וזה אפשרי

כשרה בממשלה השגתי את ההתחייבות האמריקאית חסרת התקדים במכתב הנשיא בוש, כי לא תהיה לפלשתינים זכות שיבה וכי עצם הקמת המדינה הפלשתינית היא הפתרון לפליטים הפלשתינים, כמו גם את התמיכה הבינלאומית הרחבה לכך. כיו״ר צוות המשא ומתן  התניתי את הקמת המדינה הפלשתינית בפירוז מלא והשגתי לכך הסכמה פלשתינית. עוד עמדתי על כך שגושי ההתיישבות, בהם חיים הרוב המכריע ,מאות אלפי ישראלים, יהיו חלק ממדינת ישראל יחד עם שמירה על המקומות החשובים והקדושים בירושלים.

שלום אזורי - ברית אינטרסים אזורית ונורמליזציה עם מדינות ערב

בהתאם ליוזמת הליגה הערבית, הסכם עם הפלשתינים מבטיח שלום ונורמליזציה מידיים עם עשרות מדינות מוסלמיות וערביות מתונות.

בפנינו חלון הזדמנויות היסטורי נדיר, בו מדינות ערב המתונות הרואות באיראן אויב, רוצות לכרות איתנו ברית אבל הסכסוך עם הפלשתינים הוא מכשול בדרכן. התקדמות מדינית מול הפלסטינים הכרחית גם למימוש האינטרסים המשותפים האלו וליצירת ברית ביטחונית אזורית, בה ישראל תשיג עומק אסטרטגי אדיר. שלום עם הפלשתינים מביא את השלום האזורי.

ביטחון אינו תלוי בהתנחלויות

ביטחון לישראל מספקים צה״ל ומערכת הביטחון ולא אזרחים והתנחלויות. גבול בר-הגנה הוא צורך בטחוני אמיתי. מדינה אחת ללא גבול ובתוכה מיליוני פלשתינים והתנחלויות מבודדות בעומק השטח - הם ההפך מביטחון.   

לא בכדי רוב מכריע, אם לא כל ראשי ובכירי מערכת הביטחון קוראים להיפרדות מהפלשתינים כדי לשמור על הביטחון. הם לא עושים זאת כי הם שמאלנים - אלא ביטחוניסטים. הם שבים ומדגישים בכל פורום, שכלפי ישראל מופנים איומים רבים ומורכבים, אבל תהליך מדיני והסדר הם קריטיים לביטחון ישראל.

ההתנחלויות הן חלק מחזון אחר - חזון ארץ ישראל השלמה - והן נועדו להוביל אותנו לנקודת האל-חזור בה לא נוכל עוד להפריד בינינו לבין הפלשתינים. הן צורכות ביטחון, משאבים (סד״כ צה״לי גדול) ומציגות את ישראל כמדינה קולוניאליסטית ולא כמדינה שפועלת נגד טרור כחלק מזכותה הטבעית להגנה עצמית. הן גם מאפילות על היחסים עם העולם ובראש ובראשונה עם ארצות הברית. צריך לשמור על גושי ההתיישבות כחלק מישראל אבל כל בניה נוספת בהתנחלות מבודדת מזיקה לישראל ופוגעת בביטחון.

ביטחון לאומי מורכב מכלל היכולות האסטרטגיות של ישראל ולא כזה שנשען על אזרחים בעומק שטח פלסטיני - אלא בין היתר על צה״ל חזק, ברית עמוקה עם ארצות הברית, גבול ברור ושיתוף פעולה בטחוני עם מדינות ערב המתונות.

לא שוכחים את החזון ואת המטרה

אני יודעת שחלקכם איבד את האמון ביכולת להגיע לשלום ולפעמים המציאות גם בצד השני אכן מאכזבת, אבל לפני שנראה אם יש פרטנר בצד השני, בואו נחליט מה אנחנו רוצים. גם אני לא מבטיחה שהשלום המלא מחכה מעבר לפינה, אבל אפילו אם הדרך לא תהיה חלקה או יהיו בעיות עם הצד השני - אסור לשכוח את המטרה. אסור לאבד קשר עין איתה, גם אם זה אומר לחכות או לפעול במסלולים חליפיים ולקבל החלטות שמקדמות אותנו אל היעד אשר שומרות על האופציה הזאת לעתיד.

מי שמוביל את ישראל בנתיב הסיפוח מוביל אותנו לנקודה שבה לא נוכל עוד בעתיד לקבל החלטה להיפרד או להתגרש מהפלשתינים, כל אחד למדינתו. כך נאלץ לחלוק מדינה אחתום לאומית  עם סכסוך דמים נמשך במקום מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית שלנו.