ישראל יהודית ודמוקרטית

אני מאמינה שאנחנו חייבים לשמור על ישראל גם יהודית וגם דמוקרטית ובמילים אחרות - מדינת הלאום של העם היהודי עם שוויון זכויות לכל האזרחים. זה מה שנקבע במגילת העצמאות ועל זה צריך להגן

יהודית ודמוקרטית, שתי מילים שהן תעודת הזהות שלנו.

על שתי המילים האלה, שאמורות להיות המכנה המשותף הבסיסי, מתנהל בשנים האחרונות מאבק בחברה הישראלית. זה לא מאבק על מילים אלא על ערכים, על הזהות שלנו ועל העתיד שלנו. לא תמיד הוא ברור ומורגש אבל הוא שם. 

יש את אלה שמובילים להתנגשות מלאכותית והרסנית שתאלץ אותנו לבחור בין "מדינה יהודית" לבין "מדינה דמוקרטית". החיבור הטבעי "יהודית ודמוקרטית", שהיה כה טבעי - הפך פתאום לסלע מחלוקת.

אני מאמינה שאנחנו חייבים לשמור על ישראל גם יהודית וגם דמוקרטית, מילים שמשמעותן במשפט אחד: שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי עם שוויון זכויות לכל האזרחים. זה מה שנקבע במגילת העצמאות ועל זה צריך לשמור.

המשמעות של מדינה יהודית היא במובן הלאומי ולכן ישראל אינה מדינה דתית או מדינת הלכה אלא מדינה בה העם היהודי מממש את זכותו להגדרה עצמית. במימוש זכותנו המוצדקת, עלינו גם להבין שדמוקרטיה היא לא רק שיטת בחירות ולא רק שלטון רוב שעושה כרצונו, אלא גם מערכת ערכים עליה הרוב צריך לשמור.     

מעבר לזה, שוויון הוא גם ערך יהודי וגם ערך דמוקרטי! הבשורה הגדולה של ישראל והציונות היא החיבור המחודש בין העם היהודי לארץ ישראל ובין התפיסה הדמוקרטית לערכים היהודים, בהם אני גאה. ״ואהבת לרעך כמוך״ כמו גם הפסוק, "כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם", אינם ציטוטים מחוקה זרה אלא מהתנ״ך שלנו.

זה עולם הערכים שלנו, של שוויון וצדק, ושל שלום. לכן כשאנחנו מדברים על כבוד ועל אנושיות כלפי האחר, לא רק שלא 'שכחנו מה זה להיות יהודים', אלא את היהדות עצמה אנחנו מייצגים. כדי לשנות את השיח שמקבע את הדימוי של היהדות כמדירה, שמרנית וימנית, קרדום לחפור בו לטובת קבוצות מיעוט קיצוניות - צריך להפריד את הדת מהפוליטיקה. במקום לקחת את היהדות למקומות קיצוניים, כזאת שמקדשת רק את האדמה ולא את האדם, כדאי לקחת את התכנים היפים שבה. כך נהגו ז'בוטינסקי ובגין ואלה הערכים שליוו את העם היהודי אלפי שנים.

זו צריכה להיות הרוח ששורה בבתי הספר, ברחוב, בצבא ההגנה לישראל ובכנסת. רוח של שמירה בלתי מתפשרת על ערכי מגילת העצמאות שהיא תעודת הלידה ותעודת הזהות של מדינת ישראל: מדינה יהודית ודמוקרטית, השומרת על עצמאות בתי המשפט ושלטון החוק, על בטחון אזרחיה וחייליה, איתנה וגאה בערכיה היהודיים תוך קיום שוויון זכויות לכל אזרחי ישראל.  

זוהי השקפת עולם ערכית שהיא בנפשה של הציונות. מדינת ישראל היא יצירה מופלאה בזכות ערכיה והדמוקרטיה לא מחלישה את המדינה היהודית, היא חלק ממנה. מי שמבקש לקדם בחקיקה או בכל דרך אחרת צד אחד של המשוואה על חשבון השני: יותר יהודי ופחות דמוקרטי או יותר דמוקרטי ופחות יהודי מפר את האיזון של הבסיס עליו הוקמה ישראל, פוגע במגילת העצמאות ומחליש את ישראל - מדינתו של העם היהודי.

גם יהודית וגם דמוקרטית - זאת תעודת הזהות שלנו זוהי גאוותינו הלאומית גם כישראלים וגם כיהודים.